Left to right: Mr Leonard Pagliero OBE
(President), Mr O J Staunskjaer (BIS Judge), Mr Terry Thorn (Vice President),
Mrs J Miller & Raglan Rose Maiden at Brio (Best in Show)
Left to right: Mrs Liz Cartledge
(Vice-Chairman), Miss S Jackson & Ch Am & Can Ch Hi-Lite Risque Gold
Fever (Reserve Best in Show), Mr O J Staunskjaer (BIS Judge), Miss O Gore
(Chairman)
BEST IN SHOW Judge: Mr O J Staunskjaer (Denmark)
BEST : 9950 Miss J MILLER - Ch Raglan Rose Maiden at Brio (Imp) - SCOTTISH
TERRIER - Bitch RESERVE : 6108 Mrs R & Miss S JACKSON - Ch Am & Can
Ch Hi-Lite Risque Gold Fever (Imp) - MALTESE - Dog 3rd : 4th :
BEST PUPPY : RESERVE PUPPY : BEST VETERAN :
GUNDOG
GROUP Judge: Mr O J Staunskjaer (Denmark)
BEST : 1986 Mrs L
WATERS - Sh Ch Zanfi Theban - SPANIEL (IRISH WATER) - Dog RESERVE : 2147 Mr
& Mrs S A HOLLINGS - Gunalt Affinity - WEIMARANER - Bitch 3rd : 527 Mr
P, Mrs L & Mr G UPTON - Sh Ch Tragus Star Flyer JW - HUNGARIAN VIZSLA -
Dog 4th : 1708 Mrs H & Mr P MONAGHAN - Sh Ch Tweedsmuir Top Gunner JW -
SPANIEL (CLUMBER) - Dog BEST PUPPY : RESERVE PUPPY : BEST VETERAN
:
UTILITY GROUP Judge: Mr O J Staunskjaer (Denmark)
BEST : 2681 Mrs E DUNHILL - Ch Vormund I'm Marnie - JAPANESE SHIBA INU -
Bitch RESERVE : 2942 Miss M HARWOOD - Ch Minarets Secret Assignment JW -
POODLE (MINIATURE) - Dog 3rd : 3020 Messrs STONE, COX & ISHERWOOD -
Vanitonia Well Did You Evah - POODLE (STANDARD) - Bitch 4th : 2276 Mrs J
KILLILEA & Mrs A CLURE - Ch Redwitch Heaven Can Wait - AKITA - Dog BEST
PUPPY : RESERVE PUPPY : BEST VETERAN :
HOUND
GROUP Judge: Mr O J Staunskjaer (Denmark)
BEST : 3925 Mr P O
FREER & Ms M C RODGERS - Ch Willowbrae As You Like It JW - BASSET GRIFFON
VENDEEN (Petit) - Dog RESERVE : 3836 Mrs B A WILLIAMS - Ch Custos Runn'n
Riot - BASENJI - Bitch 3rd : 4345 Mrs S & Mr J HUNT - Ch Carpaccio
Shopaholic JW - DACHSHUND (MINIATURE SMOOTH HAIRED) - Bitch 4th : 4801 Mr M
J PARKE - Ch Veldtkammer Lady Done A Bunk JW - RHODESIAN RIDGEBACK - Bitch
BEST PUPPY : RESERVE PUPPY : BEST VETERAN :
TOY
GROUP Judge: Mr O J Staunskjaer (Denmark)
BEST : 6108 Mrs R
& Miss S JACKSON - Ch Am & Can Ch Hi-Lite Risque Gold Fever (Imp) -
MALTESE - Dog RESERVE : 5792 Mr D GUY - Donzeata Royal Vintage - GRIFFON
BRUXELLOIS - Dog 3rd : 5209 COAD, SEWALL & KORNFELD - Eng & Am Ch
Parays I Told You So (Imp) - BICHON FRISE - Dog 4th : 6349 Mr & Mrs B
OFFILER & Miss J M LEE - Stsanja Step Tuit - PEKINGESE - Dog BEST PUPPY
: RESERVE PUPPY : BEST VETERAN :
WORKING GROUP Judge:
Mr O J Staunskjaer (Denmark)
BEST : 7642 Ms M McCLURE - Mankell
Givenchy - ROTTWEILER - Bitch RESERVE : 6921 Mr W WARREN & Mrs V
SINGLETON - Int Ch Copperfield Cicero - BULLMASTIFF - Dog 3rd : 6984 Mr A
& Mrs D GARDNER - Estridge Kanoute JW - DOBERMANN - Dog 4th : 7103 Mr
& Mrs K CULLEN - Ch Jafrak Philippe Olivier - GIANT SCHNAUZER - Dog
BEST PUPPY : RESERVE PUPPY : BEST VETERAN :
PASTORAL
GROUP Judge: Mr O J Staunskjaer (Denmark)
BEST : 8899 Mrs J M
SRODZINSKI - Ch Laudley Dream Supreme - PYRENEAN MOUNTAIN DOG - Dog RESERVE
: 8693 Mrs L COOK, Mrs A LACEY & Mr E SZYCZEWSK - Ch Weetoneon Jack The Lad
- HUNGARIAN PULI - Dog 3rd : 8847 Mesdames COUSINS-BROWN, T A &
ROBINSON, K - Pol Am Ch Walor Z Gangu Dlugich (Imp) - POLISH LOWLAND SHEEPDOG -
Dog 4th : 7985 Mr S & Mrs L EVANS - Ch Potterdale Audition for
Pattishawl - BEARDED COLLIE - Dog BEST PUPPY : RESERVE PUPPY :
BEST VETERAN :
TERRIER GROUP Judge: Mr O J Staunskjaer
(Denmark)
BEST : 9950 Miss J MILLER - Ch Raglan Rose Maiden at
Brio (Imp) - SCOTTISH TERRIER - Bitch RESERVE : 9977 Mr W & Mrs J
BLACKER - Ch Valglo Casanova at Crossguns - STAFFORDSHIRE BULL TERRIER -
Dog 3rd : 9642 Mrs J TINSLEY - Hendell Lady Macbeth at Cloverwood - DANDIE
DINMONT TERRIER - Bitch 4th : 9665 Mrs C HOFFMAN & Mr R JOHNSON - Am Ch
Sunrise Rascal Fair (Imp) TAF - FOX TERRIER (SMOOTH) - Dog BEST PUPPY :
RESERVE PUPPY : BEST VETERAN :